День вишиванки у бібліотеці

2017-05-18

/Files/images/2017-05-19 09-20-38.JPG Розповідає Бондар Г.С.

Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають всесвітній День вишиванки. Започатковане це свято у 2006 році студенткою Чернівецького національного університету ім. Юрія ФедьковичаЛесею Воронюк. З того часу щороку цього дня українці всього світу одягають вишиваний одяг. В 2017 році до цього свята долучились українці 6о-ти країн світу. Вишиванка-це молитва без слів, оберіг людини.

Ось декілька фактів про вишиванку:

1. Скіфи – прародителі вишивки.Вишивкою, за свідченням Геродота, свій одяг оздоблювали ще скіфи. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VІ ст., при дослідженні показали ідентичність з вишивкою українського народного костюма XVІІІ-XІX ст.

2. Найсильніший оберіг.Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, як, за повір'ями, оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі так, щоб малюнок торкався тіла. Для кожного ритуалу була особлива вишиванка. Дітям при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів. Молодята на весілля одягали вишиваний одяг «білим по білому», покійнику одягали сорочку вишиту« чорним по чорному». Кожна дівчина , залежно від соїх статків, мала від 30-ти до 50-ти вишитих сорочок.

3. Перша школа вишивки.Першу школу вишивки в Київській Русі було створено ще в ХІ столітті. Її заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха. У ній опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом.

4. Перший модник у вишиванці. Ним був Іван Франко, який поєднав вишиванку з буденним одягом, а саме з піджаком. У такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

5.Найоригінальніша вишиванка Одна з найоригінальніших вишиванок - борщівська. Така сорочка розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків у Борщеві, жінки цього і сусідських поселень протягом декількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки в знак скорботи та печалі. На противагу цьому стилю, є і вишивка «білим по білому».

6. Першим ведучим, який з’явився у прямому ефірі у вишиванці, став Андрій Шевченко. У вишиванці він відкрив телемарафон "Ніч виборів" на "5 каналі" ще у 2004 році. Згодом таку тенденцію підтримали й інші.

7. Українська вишиванка - модна в усьому світі.Наш національний етно-колорит продовжує надихати і закордонних дизайнерів, які створюють все нові й нові варіанти інтерпретацій традиційних українських візерунків.

Приміром, у круїзній колекції «Resort 2017» від модного дому «Valentino» чітко прослідковуються українські мотиви – традиційні елементи нашого національного одягу були помітні у багатьох варіантах вбрання. Вишивка, мережки і стильні етно-аксесуари виглядали на подіумі дуже оригінально!

Американський журнал про моду «Vogue «назвав українську вишиванку модною. Її успіх видання пояснює появою модельєра Віти Кін, яка почала активно використовувати традиційні українські візерунки в оформленні своїх моделей..Як бачимо, вишиванка підкорює світ.

В Деражнянській районній бібліотеці для дітей відбувся захід під назвою «Українська вишиванка - код нації.» з читачами –учнями 6-Б класу ЗОШ№3.

Про історію української вишивки , різноманітні техніки вишивання дітям дуже цікаво розповіла викладач декоративно-прикладного мистецтва районної школи мистецтв Бондар Галина Сергіївна. Також в бібліотеці була влаштована виставка стародавньої та сучасної вишивки.

Що відрізняє одні народи від інших? Це – мова та культура, звичаї, традиції, обряди. Бережімо своє, українське, щоб не зникла наша рідна Україна.

Кiлькiсть переглядiв: 257